Projekt statuetki Pomorskiej Nagrody dla Liderek i Liderów Kultury - NAGRODY TEODORY
Organizator konkursu - Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Projekt przygotowałam w dwóch wariantach:
1. w formie statuetki wykonane ze szkła o średnicy około 30cm i grubości 8mm. Statuetka oraz podstawa są wykonane ręcznie i są połączone specjalistycznym klejem UV. Wzór jest ręcznie malowany farbami wysokotemperaturowymi i wypalony metodą fusingu. Przewidywany czas wykonania trzech statuetek około 14 – 30 dni. Projekt został skonsultowany z pracownią „Studio szklane” z Poznania.
2. w formie okrągłego witraża o średnicy 30cm z obustronnymi zaczepami do zawieszenia. Wykonany jest ręcznie z kolorowego szkła, metodą Tiffany, z łączeniami miedziano-cynowymi. Szkło jest rodzimego pochodzenia. Przewidywany czas wykonania trzech witraży około 10-14dni. Projekt był konsultowany z pracownią „Szklana Góra”.
Projekt statuetki w sposób symboliczny przedstawia postać Teodory Gulgowskiej oraz główne dzieła jej życia. Teodora, jako że była malarką, trzyma w jednej ręce paletę malarską, a w drugiej pędzel.
Spod pędzla wyłania się motyw haftu kaszubskiego, którego Teodora Gulgowska była pomysłodawczynią.
Zastosowana w projekcie kolorystyka oraz kwiatowe elementy haftu nawiązują do wzornika haftu kaszubskiego.
W prawej dolnej części kompozycji znajduje się zarys chałupy podcieniowej z Wdzydz Kiszewskich. W takiej właśnie chałupie Teodora wraz z mężem gromadziła kaszubskie wyroby ludowe. Chałupa dała początek przyszłemu Kaszubskiemu Parkowi Etnograficznemu im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.
W dolnej części statuetki umieszczono nazwę Nagrody „TEODORA” oraz mniejszymi cyframi rok jej przyznania.